Fizika

Fizika nėpėrmjet apleteve java

Walter Fendt
Pėrshtati nė shqip: Arten Shuqja
Versioni shqip
Shqip
www.walter-fendt.de/ph14al (deprecated)
 
HTML5 apps (English):
www.walter-fendt.de/html5/phen
(Java 1.4, 51 applets, 2018-01-21)
Deutsch English Français Español Italiano Dansk Português (Portugal) Português (Brasil) Nederlands
Polski Ελληνικά Slovenčina Svenska Thai Română Magyar Srpski Česky
Eesti Русский Türkçe Chinese Arabic Khmer Turkmen
Important notice: This version is deprecated. Please, use the HTML5 apps.
Mekanika
Lėvizja me nxitim konstant 11/02/2000 - 07/13/2007
Ekuilibri i tre forcave 03/11/2000 - 07/13/2007
Rezultantja e forcave (Shuma e vektorėve) 11/02/1998 - 07/13/2007
Zbėrthimi i forcės sipas pėrbėrėsve tė tij 05/30/2003 - 07/13/2007
Sistemi i pulexhave 03/24/1998 - 07/13/2007
Rregulla e momenteve 11/02/1997 - 07/13/2007
Rrafshi i pjerrėt 02/24/1999 - 07/13/2007
Eksperimenti i Ligjit tė dytė tė Njutonit 12/23/1997 - 07/13/2007
Lėvizja e predhės 09/13/2000 - 07/13/2007
Goditjet elastike dhe joelastike 11/07/1998 - 07/13/2007
Pėrkundjet e Njutonit 11/04/1997 - 07/13/2007
Lėvizja rrethore e njėtrajtshme 03/25/2007 - 07/14/2007
Karosela (Forca qėndėrsynuese) 03/10/1999 - 07/13/2007
Ligji i parė i Keplerit 03/25/2000 - 07/13/2007
Ligji i dytė i Keplerit 04/04/2000 - 07/13/2007
Shtypja hidrostatike nė lėgjet 02/03/1999 - 07/13/2007
Forca e Arkimedit nė lėngjet 04/19/1998 - 07/13/2007
Lėkundjet dhe valėt
Lavjerrėsi matematik 05/21/1998 - 07/13/2007
Lavjerrėsi sustė 05/24/1998 - 07/13/2007
Lavjerrėsit e lidhur 07/05/1998 - 07/13/2007
Rezonanca 09/11/1998 - 07/13/2007
Rrahjet 10/21/2001 - 07/13/2007
Vala e qėndrueshme (Shpjeguar nga mbivedosja e valės rėnėse me atė tė pasqyruar) 07/09/2003 - 07/13/2007
Valėt e qėndrueshme gjatėsore 06/08/1998 - 07/13/2007
Interferenca e dy valėve rrethore ose sferike 05/22/1999 - 07/13/2007
Njė shembull i efektit Doppler 02/25/1998 - 07/13/2007
Elektrodinamika
Fusha magnetike e njė magneti tė pėrhershėm 04/20/2001 - 07/13/2007
Fusha magnetike e njė pėrcjellėsi drejtvizor me rrymė 09/18/2000 - 07/13/2007
Forca e Lorencit 06/01/1998 - 07/13/2007
Dinamoja 11/29/1997 - 07/13/2007
Gjeneratori 05/08/1998 - 07/13/2007
Ligj i Ohmit 11/23/1997 - 07/13/2007
Qarku elektrik me rezistenca ohmike tė kombinuara 09/11/2002 - 07/13/2007
Voltmetri 02/16/2006 - 07/14/2007
Ura e Uistonit 02/11/2006 - 07/13/2007
Qarqet e thjeshta R, C, L 06/13/1998 - 07/13/2007
Kombinimi i rezistencave ohmike, bobinave dhe kondensatorėve 03/19/2004 - 07/13/2007
Qarku lėkundės 12/08/1999 - 07/13/2007
Vala elektromagnetike 09/20/1999 - 07/13/2007
Optika
Pasqyrimi dhe pėrthyerja e dritės 12/20/1997 - 07/19/2007
Pasqyrimi dhe pėrthyerja e valėve tė dritės (Shpjegimi sipas parimit tė Huygensit) 03/05/1998 - 07/13/2007
Shėmbėllimet e marra nga thjerrat pėrmbledhėse 12/23/2008 - 01/12/2010
Teleskopi astronomik pėrthyes 03/08/2000 - 07/13/2007
Interferenca e dritės pas ēarjes sė dyfishtė 10/07/2003 - 07/13/2007
Difraksioni i dritės nga njė ēarje e vetme 10/11/2003 - 07/13/2007
Termodinamika
Disa proēese nė gaze 12/25/1999 - 07/13/2007
Teoria e Relativitetit
Bymimi i kohės 11/15/1997 - 07/13/2007
Fizika kuantike
Fotoefekti 02/20/2000 - 07/13/2007
Teoria e Borit pėr atomin e hidrogjenit 05/30/1999 - 07/13/2007
Fizika bėrthamore
Seritė ose familjet radioaktive 07/20/1998 - 08/10/2007
Ligji i zbėrthimit radioaktiv 07/16/1998 - 07/13/2007

Walter Fendt, January 21, 2018