Fizika

Fizika nėpėrmjet apleteve java

Walter Fendt
Pėrshtati nė shqip: Arten Shuqja
Versioni shqip
Shqip
(Java 1.4, 51 applets, 2012-11-17)
Deutsch English Français Español Italiano Dansk Português (Portugal) Português (Brasil) Nederlands Korean
Polski Íslenska Ελληνικά Slovenčina Svenska Thai Română Latviešu Magyar Srpski
Česky Vietnamese Hrvatski Eesti Русский Türkçe Chinese Arabic Khmer Turkmen
Shėnim i rėndėsishė, nė veēanti pėr Internet Explorer:
Apletet do tė punojnė vetėm nė qoftėse nė kompjuterin tuaj ėshtė i instaluar Java runtime environment (version 1.4.2 ose mė i mirė).
Download-imi ėshtė i mundur nga Oracle.
Mekanika
Lėvizja me nxitim konstant 11/02/2000 - 07/13/2007
Ekuilibri i tre forcave 03/11/2000 - 07/13/2007
Rezultantja e forcave (Shuma e vektorėve) 11/02/1998 - 07/13/2007
Zbėrthimi i forcės sipas pėrbėrėsve tė tij 05/30/2003 - 07/13/2007
Sistemi i pulexhave 03/24/1998 - 07/13/2007
Rregulla e momenteve 11/02/1997 - 07/13/2007
Rrafshi i pjerrėt 02/24/1999 - 07/13/2007
Eksperimenti i Ligjit tė dytė tė Njutonit 12/23/1997 - 07/13/2007
Lėvizja e predhės 09/13/2000 - 07/13/2007
Goditjet elastike dhe joelastike 11/07/1998 - 07/13/2007
Pėrkundjet e Njutonit 11/04/1997 - 07/13/2007
Lėvizja rrethore e njėtrajtshme 03/25/2007 - 07/14/2007
Karosela (Forca qėndėrsynuese) 03/10/1999 - 07/13/2007
Ligji i parė i Keplerit 03/25/2000 - 07/13/2007
Ligji i dytė i Keplerit 04/04/2000 - 07/13/2007
Shtypja hidrostatike nė lėgjet 02/03/1999 - 07/13/2007
Forca e Arkimedit nė lėngjet 04/19/1998 - 07/13/2007
Lėkundjet dhe valėt
Lavjerrėsi matematik 05/21/1998 - 07/13/2007
Lavjerrėsi sustė 05/24/1998 - 07/13/2007
Lavjerrėsit e lidhur 07/05/1998 - 07/13/2007
Rezonanca 09/11/1998 - 07/13/2007
Rrahjet 10/21/2001 - 07/13/2007
Vala e qėndrueshme (Shpjeguar nga mbivedosja e valės rėnėse me atė tė pasqyruar) 07/09/2003 - 07/13/2007
Valėt e qėndrueshme gjatėsore 06/08/1998 - 07/13/2007
Interferenca e dy valėve rrethore ose sferike 05/22/1999 - 07/13/2007
Njė shembull i efektit Doppler 02/25/1998 - 07/13/2007
Elektrodinamika
Fusha magnetike e njė magneti tė pėrhershėm 04/20/2001 - 07/13/2007
Fusha magnetike e njė pėrcjellėsi drejtvizor me rrymė 09/18/2000 - 07/13/2007
Forca e Lorencit 06/01/1998 - 07/13/2007
Dinamoja 11/29/1997 - 07/13/2007
Gjeneratori 05/08/1998 - 07/13/2007
Ligj i Ohmit 11/23/1997 - 07/13/2007
Qarku elektrik me rezistenca ohmike tė kombinuara 09/11/2002 - 07/13/2007
Voltmetri 02/16/2006 - 07/14/2007
Ura e Uistonit 02/11/2006 - 07/13/2007
Qarqet e thjeshta R, C, L 06/13/1998 - 07/13/2007
Kombinimi i rezistencave ohmike, bobinave dhe kondensatorėve 03/19/2004 - 07/13/2007
Qarku lėkundės 12/08/1999 - 07/13/2007
Vala elektromagnetike 09/20/1999 - 07/13/2007
Optika
Pasqyrimi dhe pėrthyerja e dritės 12/20/1997 - 07/19/2007
Pasqyrimi dhe pėrthyerja e valėve tė dritės (Shpjegimi sipas parimit tė Huygensit) 03/05/1998 - 07/13/2007
Shėmbėllimet e marra nga thjerrat pėrmbledhėse 12/23/2008 - 01/12/2010
Teleskopi astronomik pėrthyes 03/08/2000 - 07/13/2007
Interferenca e dritės pas ēarjes sė dyfishtė 10/07/2003 - 07/13/2007
Difraksioni i dritės nga njė ēarje e vetme 10/11/2003 - 07/13/2007
Termodinamika
Disa proēese nė gaze 12/25/1999 - 07/13/2007
Teoria e Relativitetit
Bymimi i kohės 11/15/1997 - 07/13/2007
Fizika kuantike
Fotoefekti 02/20/2000 - 07/13/2007
Teoria e Borit pėr atomin e hidrogjenit 05/30/1999 - 07/13/2007
Fizika bėrthamore
Seritė ose familjet radioaktive 07/20/1998 - 08/10/2007
Ligji i zbėrthimit radioaktiv 07/16/1998 - 07/13/2007

Walter Fendt, 17 nėntor 2012

Tė drejtat e autorit
Vlerėsimet dhe lidhjet

Valid HTML 4.0 Transitional CSS ist valide!