Lėvizja me nxitim konstant

Ky aplet tregon njė veturė qė lėviz me nxitim konstant. Lista e gjelbėrt e kontrollit pėrmban fushat e teksit ku ju mund tė ndyshoni vlerat fillestare tė zhvendosjes,  vlerat fillestare tė  shpejtėsisė dhe tė  nxitimit (mos harroni tė shtypni "Enter"!). Duke pėrdorur butonat lart nė tė djathtė, ju mund tė ktheni veturėn nė pozicionin fillestar (shtyp "Rivendos") ose tė ndaloni dhe rifilloni (shtyp "Ndal / Rifillo"). Nėse zgjidhni mundėsinė "Lėvizja e ngadaltė", lėvizja do tė bėhet 10 herė mė e ngadaltė.

Tre orė dixhitale tregojnė kohėn qė kalon qė nga nisja. Sapo vetura ka arritur pengesėn e gjelbrėt me pjesėn e saj tė pėrparme ora e gjelbėrt ndalon. Kur vetura arrin pengesėn e kuqe me pjesėn e saj tė pėrparme ora e kuqe ndalon. Tė dyja pengesave mund t'ju ndryshoni pozicionin, duke zvarritur butonin e majtė tė mausit tė shtypur mbi to. Nėse zgjidhni "Vektori i shpejtėsisė", shigjeta rozė pėrpara veturės do tė tregojė vektorin e shpejtėsisė. Nėse zgjidhni "Vektori i nxitimit", shigjeta blu pėrpara veturės do tė tregojė vektorin e nxitimit.

Ju keni mundesi te merrni llojet e ndryshme te levizjeve duke ndryshuar kushtet fillestare. Lėvizja drejtvizore e njėtrajtshme ėshtė rast i veēantė pėr a = 0.00 m/s2.

Tre grafikėt paraqesin pėr lėvizjen e veturės:

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/acceleration_al.htm
© Walter Fendt, 2 nėntor 2000
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 5 dhjetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007