Teoria e Borit pėr atomin e hidrogjenit

Bori bashkoi idetė e Radherfordit mbi bėrthamėn dhe idetė e Plankut e tė Ajnshtajnit mbi kuantet e energjisė dhe fotonet pėr tė shpjeguar qėndrueshmėrinė dhe spektrin e atomit tė hidrogjenit mbi bazėn e dy postulateve tė tij, duke arritur nė kuantizimin e vlerave tė energjisė sė elektonit nė atom.

Ky aplet ilustron atomin e hidrogjenit sipas modelit grimcor dhe atij valor. Ju mund tė zgjidhni numrin kuantik themelor n. Pjesa nė tė djathtė e grafikut pėrfaqėson nivelet energjitike nė atom. Poshtė grafikut mund tė lexoni vlerėn e rrezes sė orbitės r dhe energjinė e plotė perkatese E.

Nė se ju provoni tė ndryshoni rrezen e orbitės duke mbajtur butoni e mausit tė shtypur, kjo do tė ēoj nė pėrgjithėsi nė njė gjendje stacionare tė paqėndrueshme. Pėr opsionin "Modeli valor": Vija e valėzuar jeshile, e cila simbolizon valėn e De Brojlit, nuk do tė mbyllet nė tė shumtėn e rasteve. Vetėm nė qoftėse perimetri i rrethit ėshtė shumfish i gjysmėgjatėsive sė valės, merret vala stacionare.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/bohrh_al.htm
© Walter Fendt, 30 maj 1999
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 2 tetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007