Forca e Arkimedit nė lėngjet

Ky aplet tregon njė eksperiment tė thjeshtė pėrsa i pėrket pluskimit nė njė lėng. Njė trup i zakonshėm i mbajtur nga njė peshore zhytet nė lėng (duke zvarritur mausin tė klikuar mbi tė!). Nė kėtė rast forca e matur ėshtė e barabartė me diferencėn e peshės se trupit me forcėn e Arkimedit.

Ju mund tė ndryshoni (brenda kufijve tė caktuar) vlerat e zgjedhura tė bazės sė trupit, tė gjatėsisė dhe densitetit tė lėngut duke pėrdorur fushėn e duhur tė teksit. Pasi tė keni shtypur tastėn "Enter", programi do t'ju tregojė vlerat e reja tė thellėsisė, vėllimin e zhvendosur, forcės sė Arkimedit, peshėn e trupit dhe forcės sė matur. Supozohet se nxitimi i rėnies sė lirė ėshtė g = 9.81 m/s2.

Nėse ju shikoni mesazhin: "Tejkalim maksimal!", kujdes! Ju duhet tė zgjidhni njė tjetėr vlerė tė pėrshtatshme pėr kushte e demostrimit.

Ligji i Arkimedit: Mbi ēdo trup tė zhytur nė njė lėng nė prehje, vepron njė forcė e drejtuar vertikalisht lartė, e barabartė mė peshėn e lėngut tė zhvendosur.
 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/buoyforce_al.htm
© Walter Fendt, 19 prill 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 20 prill 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007