Goditjet elastike dhe joelastike

Ky aplet pėrfshin rastet mė eksteme tė njė proēesi pėrplasjes tė ilustruara me dy karroca: Pėr njė pėrplasje elastike ėshtė karakteristike se shuma e energjive kinetike tė trupave mbetet konstante. Pas njė pėrplasje idealisht joelastike, tė dy trupat kanė tė njejtėn shpejtėsi; shuma e energjive kinetike tė tyre, ėshtė mė e vogėl nė krahasim me vlerėn fillestare, sepse njė pjesė e saj shdėrohet nė energji termike (nxehtėsi).

Impulsi i pėrgjithshėm i dy trupa qė marrin pjesė ruhet sido qoftė pėrplasja elastike ose joelastike. Lėvizja e qėndrės gravitacionale tė pėrbashkėt tė dy trupave (e treguar me njollė tė verdhė), nuk influencohet nga proēesi i pėrplasjes.

Ju mund tė zgjidhni simulimin (demostrimin) e njė pėrplasje elastike, duke klikuar lartė nė tė djathtė, mbi butonin "Goditje elastike"; ose mund tė zgjidhni simulimin e njė pėrplasje joelastike duke klikuar mbi butonin "Goditje joelestike". Butoni "Rivendos" i kthen karrocat nė pozicionin fillestar; Animacioni fillon me njė tė klikuar tė mausit nė butonin "Fillo". Nė se zgjidhni opsionin "Lėvizja e ngadaltė", lėvizja do tė jetė 10 herė mė e ngadaltė.

Ju mund tė shkruani pėr karocat 1 dhe 2 vlerat e masave dhe vlerat e shpejtėsive tė tyre fillestare nė kutitė tekst. Vlerat pozitive (negative) tė shpejtėsisė, pėrcaktojnė lėvizjen e karrocave nga e djathta (e majta). Inputet ekstreme ndryshojnė automatikisht.

Nė varėsi tė butonit tė shtypur (poshtė nė tė djathtė) apleti do tė ilustrojė shpejtėsitė, impulset dhe energjitė kinetike tė karocave.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/collision_al.htm
© Walter Fendt, 7 nėntor 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 1 tetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007