Lavjerrėsit e lidhur

Ky simulim tregon dy lavjerrės tė lidhur me njė sustė, e cila ka njė koefiēient elasticiteti tė vogėl (lidhje e dobėt). Pėr sisteme tė tilla ėshtė karakteristike qė energjia e lėkundjeve lėviz nė mėnyrė tė qėndrueshme nga njėra anė e sistemit nė tjetrėn.

Butoni "Rivendos" sistemin nė pozicionin fillestar. Ju mund tė filloni duke shtypur butonin "Fillo". Mund tė ndaloni ose tė vazhdoni lėkundjet e sistemit duke shtypur butonin "Ndal / Rifillo". Po tė zgjidhni opsionin "Lėvizja e ngadaltė", lėvizja do tė jetė 5 herė mė e ngadaltė. Mund tė ndryshoni vendndodhjet fillestar tė dy lavjerrėsve, duke pėrdorur nė fushėn tekst "Pozicioni fillestar". Kėndi pozitiv ose negativ tregon njė shmangie nga ana e djathtė ose e majtė.

Ju mund tė krijoni harmonika tė ndryshme tė sistemit duke vepruar si mė poshtė:

Nėse ju shkruani 0° nė njėrėn nga fushat tekst pėr pozicionin fillestar tė njėrit lavjerrės, energjia e plotė e lėkundjes do tė transferohet nė mėnyrė alternative nga lavjerrėsi tjetėr nė lavjerrėsin e pėrmendur tė parin dhe anasjelltas. Lavjerrėsi i cili nė fillim ndodhej nė pozicionin e mesit, lėkundet me njė amplitudė rritėsė; ndėrsa amplituda e lavjerrėsit tjetėr ulet. Pas njė kohe, vjen njė moment, nė tė cilin vetėm lavjerrėsi qė u pėrmend i pari lėkundet; lavjerrėsi tjetėr nė atė moment qėndron nė pozicionin e mesit. Pas kėsaj ky proēes vazhdon duke ndryshuar rolet dhe kėshtu me rradhė.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/cpendula_al.htm
© Walter Fendt, 5 korrik 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 30 shtator 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007