Dinamoja

Ky aplet tregon njė gjenerator tė rrymė sė vazhduar, i cili pėr qartėsi, ėshtė reduktuar nė pjesėt mė tė rėndėsishme tė tij. Nė vend tė armaturės me shumė spira dhe bėrthama hekuri, ėshtė njė spirė pėrcjellėse kėndrejtė; boshti i rrotullimit tė saj nuk ėshtė paraqitur.

Shigjetat e kuqe tregojnė kahun e rrymės sė induktuar (nga plusi nė minus). Shigjetat blu tregojnė vijat e forcės sė fushės magnetike, tė drejtuar nga poli north (veri) i vizatuar me tė kuqe, nė polin south (jug), i vizatuar me tė gjelbėrt. Shigjetat e zeza tregojnė forcėn e Amperit, e cila vepron nė pėrcjellėsin me rrymė nė fushėn magnetike. Nėse ju klikoni mbi butoni "Revendos", spira kthehet nė pozicionin fillestar. Ju mund tė ndaloni ose tė vazhdoni lėvizjen e spirės, duke shtypur butonin "Ndal / Rifillo". Mund tė ndryshoni: kahun e rrymės dhe shpejtėsinė e rrotumimit duke zvarritur butonin rėshqitės tė shtypur, nė tė majtė ose nė tė djathtė, ndodhur poshtė "Ndrysho drejtimin".

Forca e Lorencit (Amperit) ėshtė pingule me drejtimin e rrymės dhe vijat e fushės magnetike. Drejtimi i forcės dhe kahu i saj gjenden me rregullėn e dorės sė majtė: Vijat e forcės e shpojnė pėllėmbėn, katėr gishtat vendosen sipas drejtimit tė rrymės dhe gishti i madh i shtrirė tregon drejtimin dhe kahun e forcės sė Amperit.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/electricmotor_al.htm
© Walter Fendt, 29 nėntor 1997
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 14 janar 2007

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007

 

 

MMPh (Multimedia Physics)