Ekuilibrimi i tre forcave

Njė eksperiment i thjeshtė i ekuilibrit tė tre forcave ėshtė dhėnė kėtu: Peshat janė pezull nga tre korda (fije) tė lidhura. Dy prej tė cilave drejtohen nga pulexhat. Tre forcat qė veprojnė nė nyje (shigjetat me ngjyrė) janė nė ekuilibėr.

Ju mund tė shkuani vlerat e forcave nga 1 N10 N nė tabelat tekst (mos harroni tė shtypni "Enter"!). Vini re se secila prej forcave duhet tė jetė mė e vogėl se shuma e dy forcave tė tjera. Ėshtė e mundur tė ndryshoni pozicionin e dy pulexhave duke zvarritur mausin. Paralelogrami i forcave tė drejtuar lart, njėra nė tė majtė dhe tjetra nė tė djathtė (respektivisht e kuqja dhe bluja) do tė vizatohet nėse ju zgjidhni mundesinė "Paralelogrami i forcave". Poshtė djathtas, ju mund tė lexoni kėndet e kėtyre dy forcave me drejtim lart.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/equilibrium_al.htm
© Walter Fendt, 11 mars 2000
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 5 dhjetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007