Disa proēese nė gaze

 
Java runtime environment not installed or deactivated!

Brenda kufijve tė lejuara, mund tė pėrcaktoni vlerat fillestare dhe ato pėrfundimtare tė procesit tė zgjedhur. Me anė tė simulimit mund tė kontrolloni ligjet e mėposhtme :

procesi izobarik: shtypja konstante V/T  konstant
procesi izohorik: vėllimi konstant p/T  konstant
procesi izotermik: temperatura konstante pV  konstant

Kėto tre ligje janė raste tė veēanta tė ekuacionit tė pėrgjithshėm tė gjėndjes sė gazit ideal:

pV/T ėshtė konstant.
 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/gaslaw_al.htm
Walter Fendt, 25 dhjetor 1999
Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 2 tetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007