Gjeneratori

Ky aplet simulon njė gjenerator, i cili pėr qartėsi, ėshtė thjeshtuar nė pjesėt mė tė rėndėsishme. Nė vend tė armaturės me shumė spira dhe bėrthamės sė hekurit, ėshtė njė spirė pėrcjellėse kėndrejtė; boshti i rrotullimit tė gjeneratorit nuk ėshtė paraqitur.

Nė cepin nė tė djathtė, lartė, nėse ju zgjidhni "Pa komutator", merret gjeneratori i rrymės alternative (pa zėvendėsues); nėse ju zgjidhni "Me komutator", merret gjeneratori i rrymės sė vazhduar (me zėvendėsues). Mund tė ndryshoni: kahun e rrymės dhe shpejtėsinė e rrotumimit duke zvarritur butonin rėshqitės tė shtypur, nė tė majtė ose nė tė djathtė, ndodhur poshtė "Ndrysho drejtimin". Ju mund tė ndaloni ose tė vazhdoni simulimin, duke shtypur butonin "Ndal / Rifillo", por kjo nuk nėnkupton njė ndalim real tė lėvizjes.

Dy shigjeta tė zeza tregojnė drejtimin e ēastit tė lėvizjes. Shigjetat blu tregojnė vijat e forcės sė fushės magnetike, tė drejtuar nga poli north (veri) i vizatuar me tė kuqe, polin south (jug), tė vizatuar me tė gjelbėrt. Shigjetat e kuqe tregojnė kahun e rrymės sė induktuar.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/generator_al.htm
© Walter Fendt, 8 maj 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 14 janar 2007

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007

Falenderojmė Z. Jürgen Giesen dhe Z. Teun Koops pėr kėshillat e tyre tė vlefshme!