Pasqyrimi dhe pėrthyerja e valėve tė dritės
(Shpjegimi sipas parimit tė Huygensit)

Ky aplet ėshtė njė lloj tutori, i cili shpjegon pasqyrimin dhe pėrthyerjen e valėve mbėshtetur nė parimin e Hygensit. Shpjegimet pėr secilin hap jepen nė kutinė e teksit. Kurdoherė qė mbaron njė hap, shtypnin butonin "Hapi tjetėr"! Ju mund tė ndaloni dhe tė vazhdoni simulimin duke klikuar nė butonin "Ndal / Rifillo". Mund tė ndryshoni: treguesin e pėrthyerjes sė mjedisit tė parė e mjedisit tė dytė, tė dyja sė bashku dhe kėndin e rėnies. Mjedisi me tregues tė pėrthyerjes mė tė vogėl (shpejtėsia e valės mė e madhe), pikturohet me tė verdhė. Mjedisi tjetėr pikturohet me blu.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/huygenspr_al.htm
© Walter Fendt, 5 mars 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 2 tetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007