Shtypja Hidrostatike nė lėngjet

Nė kėtė simulim shtypja (trysnia) hidrostatike matet me njė U-tub manometėr. Nė pjesėn e sipėrme tė zonės sė ngjyrosur me tė kuqe ndodhet njė membranė, e cila deformohet nė varėsi tė trysnisė sė ushtruar. Si rrjedhim, trysnia e ajrit nė tubin lidhės (ngjyrė rozė) rritet, aq sa lėngu ulet nė tė majtė tė tubit nė formė U dhe ngrihet nė tė djathtė tė tij. Diferenca e nivelit tė lėngut nė U-tubin manometėr mat trysninė hidrostatike.

Vėrejtje 1: Supozohet se lėngu nė tubin nė formė U-je ėshtė i njejtė me atė nė enė.
Vėrejtje 2: Vini re se ėshtė regjistruar vetėm shtypja (trysnia) hidrostatike e lėngut, dhe jo trysni e ajrit!

Problemi i kėtij eksperimenti tė simuluar ėshtė lidhja midis thellėsisė h, dėndėsisė ρ dhe shtypjes hidrostatike p. Ju mund tė ngrini ose ulni manometrin duke klikuar mbi tė, me anė tė butonit tė majtė tė mausit dhe e zvarritni atė tė shtypur, lartė/poshtė. Nė tė djathtė, ju mund tė zgjidhni njė nga shumė lėngjet nė "Lėng". Pėrveē kėsaj ju mund tė shkruani vlerat e dėndėsisė dhe thellėsisė nė fushėn teks. Nė tė djathtė, mė poshtė, aplikimi do tė tregojė shtypjen hidrostatike.
(1 hPa = 1 Hektopascal = 100 Pa = 100 N/m2)

Java runtime environment not installed or deactivated!
 

Ju mund tė shikoni se shtypja hidrostatike e ujit (water) rritet mė rreth 1 hPa pėr ēdo cm thellėsi.

p   =   g ρ h

p ... shtypja hidrostatike e lėngut
g ... nxitimi i rėnies sė lirė
ρ ... dėndėsia e lėngut
h ... thellėsia


 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/hydrostpr_al.htm
Walter Fendt, 3 shkurt 1999
Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 20 prill 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007