Rrafshi i pjerrėt

Ky aplet tregon lėvizjen e trupit nė rrafshin e pjerrėt me shpejtėsi konstante dhe forcat koresponduese qė veprojnė mbi tė.

Butoni "Rivendos" e sjell trupin nė pozicionin e tij fillestar (jashtė pikturės). Ju mund tė filloni duke shtypur butonin "Fillo". Mund tė ndaloni ose tė vazhdoni simulimin duke shtypur butonin "Ndalo / Rifillo".

Simulimi fillon me butonin "Forcėmatėsi" tė zgjedhur, ku tregohet forcėmatėsi qė tėrheq trupin. Nė se zgjidhni "Vektorėt e forcave", demostrimi do t'ju tregojė forcat qė ushtrohen mbi trup; vektorin e forcės sė rėndesės -ngjyrė rozė me dy pėrbėrėset e tij (parale me rrafshin-ngjyrė blu dhe pingul me tė- ngjyrė e kuqe), vektorin e forcės sė kundėrveprimit tė rrafshit-ngjyrė kafe, vektorin e forcės sė fėrkimit-ngjyrė tė zezė dhe forcėn e nevojshme pėr lėvizje-ngjyre jeshile.

Kėndi i rrashit tė pjerrėt, pesha e trupit, koefiēienti i fėrkimit, mund tė ndryshohen brenda kufijve tė lejuara. Apleti do tė llogarisė madhėsitė e forcave tė pėrmendura.

Shqyrtoni si raste tė veēanta:

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/inclplane_al.htm
© Walter Fendt, 24 shkurt 1999
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 25 dhjetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007

Ky aplet u zhvillua sipas kėshillave tė kolegut spanjoll José Villasuso.