Rregulla e momenteve

Ky aplet tregon njė levė simetrike , nė tė cilėn janė varur gurė peshe, me peshė secila 1.0 N. Krahėt e levės mund tė lexohen nga katrorėt e ngjyrosur; ku njė katrori i korespondon 0.10 m. Leva eshtė nė ekuiliber kur apleti fillon.

Ju mund tė varni njė gurė peshe tė ri duke klikuar mė pėrpara nė njė vend ēfarėdo tė sfondit tė verdhė (pėr tė formuar gurin e ri tė peshės) ose ta zhvendosni atė. Gjithashtu, mund ta hiqni gurin e peshe duke klikuar mbi tė.

Pėr njė trup ēfarėdo, qė ka njė bosht rrotullim (levė, vizore, disk etj) dhe qė ndodhet nė ekuilibėr, rregulla e momenteve thotė se: Shuma e momenteve orare eshtė e barabartė me shumėn e momenteve kundėrorare, por me shenjė tė kundėrt.
 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/lever_al.htm
© Walter Fendt, 2 nėntor 1997
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 25 dhjetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007