Forca e Lorencit

Ky aplet tregon forcėn e Lorencit (nė tekstet e fizikės sė shkollės sė mesme kjo njohet si forca e Amperit) i cili vepron mbi njė pėrcjellės me rrymė qė lėkundet nė fushėn magnetike tė krijuar nga njė magnet nė formė patkoi.

Ju mund tė mbyllni ose tė hapni qarkun, tė ndryshoni kahun e rrymės dhe tė ndryshoni kahun e vijave tė forcės sė fushės magnetike duke rrotulluar magnetin me 180°. N.q.s. ju zgjidhni kutitė koresponduese, tregohen kahu i rrymės (shigjetat e kuqe), vijat e forcės sė fushės (shigjetat blu) dhe forca e Lorencit (shigjeta e zezė).

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/lorentzforce_al.htm
© Walter Fendt, 1 gershor 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 14 janar 2007

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007