Fusha magnetike e njė magneti tė pėrhershėm

Fusha magnetike e njė magneti tė pėrhershėm mund tė studiohet me ndihmėn e njė gjilpėre magnetike (gjilpėr busulle). Polet magnetike tė magnetit tė pėrhershėm dhe tė gjilpėrės magnetike janė simbolizuar nga ngjyrat:

poli veri (N) i kuq
poli jug (S) jeshil

N.q.s. ju lėvizni gjilpėrėn magnetike me butonin e majtė tė mausit tė shtypur, vijat e forcės sė fushės magnetike do tė vizatohen me ngyrė blu pėrgjatė gjilpėrės dhe magnetit. Shigjet blu tregojnė drejtimin e fushės magnetike nga poli veri (N) tek poli jug (S). Nėse ju shtypni (klikoni mbi) butonin e kuq "Rrotullo magnetin", magneti rrotullohet me 180°. Vijat e forcės sė fushės magnetike do tė ndryshojnė kah. Kur shtypni (klikoni mbi) butonin bojė qielli "Fshih vijat e forcės", do tė fshihen tė gjitha vijat e forcės.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/mfbar_al.htm
© Walter Fendt, 20 prill 2001
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 14 janar 2007

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007