Ligji i Ohmit

Ky aplet tregon njė qark tė thjeshtė qė pėrmbam njė rezistencė R. Nė qark ėshtė lidhur njė voltmetėr nė paralel me rezistencėn R dhe njė ampermetėr nė seri me R.

Ju mund tė zgjidhni vlerat maksimale tė tensionit dhe vlerat maksimale tė rrymės qė lejohen nga aparati matės duke pėrdorur kutitė e zgjedhura. N.q.s. shikoni mesazhin (paralajmėrin) "Tejkalim maksimal", duhet tė zgjidhni njė shtrirje tė pranueshme tė matjes. Rezistenca R dhe tensioni U mund tė ndyshojnė me katėr butonat nė tė djathtė duke zmadhuar R ose  zvogėluar atė, tė zmadhoni ose tė zvogėloni. Poshtė nė tė djathtė mund lexoni vlerat e marra tė tensionit U dhe tė rrymės I.

 
Ligji i Omit pėr njė pjesė homogjene tė qarkut:
Intensiteti i rrymės nė pėrcjellėsin homogjen ėshtė nė pėrpjestim tė drejtė me tensionin dhe nė pėrpjestim tė zhdrejtė me rezistencėn elektrike tė pėrcjellėsit.
 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/ohmslaw_al.htm
© Walter Fendt, 23 nėntor 1997
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 14 janar 2007

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007