Qarku lėkundės (Lėkundjet e lira elektromagnetike)

Ky simulim trajton njė qark lėkundės qė pėrmban njė kondensator (nė qėndėr) dhe njė bobinė (nė tė djathtė). Kondensatori ėshtė i ngarkuar nga burimi (nė tė majtė). Pllaka e sipėrme ėshtė e ngarkuar pozitivisht dhe e poshtmja negativisht. Pas klikimit mbi butonin "Fillo", ēelėsi do tė kaloj nė pozicionin tjetėr dhe do tė fillojnė lėkundjet. Ju mund tė ndėrprisni ose tė vazhdoni lėkundjet duke shtypur butonin "Ndal / Rifillo". Animacioni do tė bėhet 100 herė ose 10 herė mė i ngadaltė se lėkundjet reale, nė varėsi tė zgjedhjes nė fushėn tekst. Mund tė ndryshoni vlerat e kapacitetit C tė kondensatorit (nga 100 μF1000 μF), induktivitetin L tė bobinės (nga 1 H10 H), rezistencės R (nga 0 Ω to 1000 Ω) dhe f.e.m. tė baterisė. Mund tė kaloni nė kushtet fillestare, nėse klikoni mbi butonin "Rivendos".

Fusha elektrike nė kondensator dhe fusha magnetike nė bobinė tregohen nga vijat e forcės, pėrkatėsisht tė kuqe dhe blu. Dėndėsia e vijave tė fushės tregon intensitetin e fushės pėrkatėse. Pėrveē kėsaj, ju mund tė shikoni shėnjat e ngarkimit tė dy pllakave tė kondensatorit dhe shigjetat e kuqe, qė tregojnė kahen e rrymės. Qarku lėkundės nuk do tė jetė ideal nėse do ti jepni rezistencės vlera pozitive. Lėkundjet elektromagnetike do tė shuhen.

Poshtė nė tė majtė, njė orė dizhitale tregon kohėn qysh nė ēastin e fillimit tė lėkundjeve. Poshtė orės tregohet perioda e lėkundjes. Poshtė nė tė djathtė nė varėsi tė zgjedhjes nė panelin e kontrollit ( jeshil) do tė shikohet:
1. varėsia e ndryshim tė tensionit U (blu) dhe rrymės I (tė kuqe), nga koha.
2. njė diagram nė formė shtylle, qė pėrshkruan shndėrrimet energjitike.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/osccirc_al.htm
© Walter Fendt, 8 dhjetor 1999
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 9 qershor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007