Lavjerrėsi matematik

Ky aplet demostron ndryshimet e zhvendosjes, tė shpejtėsisė, tė nxitimit tangencial, tė forcės dhe ndryshimin e energjisė tė lėkundjes sė njė lavjerėsi pa fėrkim. Ndryshimet e vlerave tė madhesive tė pėrmėndura, kryhen sipas ligjit kosinusoidal (ose sinusoidal) duke qenė lėkundje harmonike.

Butoni "Rivendos" e bie sferėn e lavjerėsit nė pozicionin fillestar. Ju mund tė filloni duke shtypur butonin "Fillo". Mund tė ndaloni ose tė vazhdoni lėkundjet e sferės duke shtypur butonin "Ndal / Rifillo". Po tė zgjidhni opsionin "Lėvizja e ngadaltė", lėvizja do tė jetė 5 herė mė e ngadaltė. Gjatėsia e lavjerėsit, nxitimi i rėnies sė lirė, masa e tij dhe amplituda e lėkundjes mund tė ndryshohen brenda kufijve tė caktuara .

Varėsia e parėndėsishme e periodės sė lėkundjeve nga amplituda nuk ėshtė marrė parasysh nė llogaritje.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/pendulum_al.htm
© Walter Fendt, 21 maj 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 10 dhjetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007

Falenderoj Mr. Marc Burgess per keshillat e tij te vlefshme!