Lėvizja e predhės

Ky aplet demostron lėvizjen e njė predhe.

Butoni "Rivendos" e sjell predhėn nė pozicionin e saj fillestar. Ju mund tė filloni, tė ndaloni ose tė vazhdoni lėvizjen e predhės duke shtypur butonėt e tjerė. Nė se zgjidhni opsionin "Lėvizja e ngadaltė", lėvizja do tė jetė 10 herė mė e ngadaltė. Mund tė ndryshoni (brenda kufijve tė lejuara), vlerat e lartėsisė fillestare, shpejtėsisė fillestare, kėndin e hedhjes (pjerrėsisė), masėn e predhės dhe nxitimin e rėnies sė lirė.

Ju mund tė zgjidhni "Vendndodhja", pėr tė marrė informacion mbi ndryshimin e kordinatave (x,y) gjatė lėvizjes sė predhės; tė zgjidhni "Shpejtėsia" pėr tė marrė informacion mbi ndryshimin e komponentėve tė vektorit tė shpejtėsisė dhe vlerave tė tyre (vx, vy); tė zgjidhni "Nxitimi" pėr tė marrė informacion mbi ndryshimin e vektorit tė nxitimit; tė zgjidhni "Forca" pėr tė marrė informacion mbi ndryshimin e vektorit tė forcės; tė zgjidhni "Energja" pėr tė marrė informacion mbi ndryshimin e energjisė potenciale, kinetike dhe energjisė mekanike.

Efekti frenues i rezistencės sė ajrit nuk ėshtė marrė parasysh.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/projectile_al.htm
© Walter Fendt, 13 shtator 2000
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 1 tetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007