Sistemi i pulexhave

Ju mund tė ngrini ose tė ulni ngarkesėn duke lėvizur mausin. Nė qoftėse shtypni butonin e mausit, njė forcėmatės do tė shfaqet, i cili do tė tregojė tensionin e fillit. Mund tė ndryshoni masen (peshėn) e ngarkes dhe numrin e pulexhave tė varura duke pėrdorur kutitė e duhura. Vlerat e futura mė tė mėdha  se shkalla kufi e sustės (10 N) ndryshohen automatikisht.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/pulleysystem_al.htm
© Walter Fendt, 24 mars 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 25 dhjetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007