Pasqyrimi dhe pėrthyerja e dritės

Njė rreze drite bie nga e majta nė kufirin ndėrmjet dy mjediseve. (Ėshtė e mundur tė zgjedhės mjediset nė dy listat nė tė djathė lartė.) Ju mund tė ndryshoni kėndin e rėnies sė rrezes duke klikuar mbi tė dhe zvarritur mausin. Apleti do tė tregojė rrezet pėrgjegjėse tė pasqyrimit, atė tė pėrthyerjes dhe do tė llogarisė njėkohėsisht kėndet pėrkatėse:

Kėndi rėnies (i zi)
Kėndi i pasqyrimit (blu)
Kėndi i pėrthyerjes (i kuq)

Shėnim: Treguesi i pėrthyerjes ndyshon paksa pėr gjatėsi vale tė ndryshme. Ky fenomem quhet dispersion.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/refraction_al.htm
© Walter Fendt, 20 dhjetor 1997
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 2 tetor 2006

Ndryshimi i fundit: 19 korrik 2007