Teleskopi astronomik pėrthyes

Ky aplet simulon njė teleskopin astronomik pėrthyes tė thjeshtė. Ai pėrbėhet nga dy thjerra, tė cilat quhen objektivi dhe okulari. Nė rastin e gypit (teleskopit) astronomik objekti ėshtė shumė larg, prandaj rrezet e dritės qė vijnė nga e majta, janė paralele. Ato pėrthyhen nga objektivi e okulari dhe mė pas arrijnė tek syri i njeriut (nga ana e djathtė e okularit). Nėse largėsia fatrore e objektivit f1 ėshtė mė e madhe se largėsia vatrore e okularit f2, teleskopi astronomik prodhon njė shėmbėllim tė zmadhuar tė pėrmbysur.

Ėshtė e mundur tė ndryshoni largėsitė vatrore tė objektivit dhe largėsitė vatrore tė okularit nga 0.05 m deri nė 0.5 m, duke pėrdorur fushat-tekst. (mos harroni tė shtypni tastėn "Enter"!). Pėrveē kėsaj, ju mund tė modifikoni drejtimin e rrezeve nga zvarritja e mausit. Programi do tė llogarisi kėndet midis rrezeve tė dritės dhe boshtit optik kryesor pėr objektivin e okularin (shėnuar me ngjyrė blu dhe jeshile), gjithashtu edhe zmadhimin. Si njė shembull, apleti tregon gjashtė yjet mė tė ndritshme tė Pleiades, vėshtruar me sy tė lirė (disku i zi nė tė majtė) dhe yjet e vėshtruar nėpėrmjet teleskopit (disku i zi nė tė djathtė).

Vėrtetohet se zmadhimi i teleskopit jepet me formulėn (pėr kėndet e vogla):

v = − f1 / f2

v .... Zmadhimi
f1 ... Largėsia vatrore e objektivit
f2 ... Largėsia vatrore e okularit

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/refractor_al.htm
© Walter Fendt, 8 mars 2000
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 2 tetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007