Rezultantja e forcave
(Shuma e vektorėve)

Ky aplet merret me forcat qė veprojnė mbi njė trup (qė merret si pikė). Ju mund tė ndryshoni numrin e forcave qė veprojnė mbi trup duke pėrdorur kutinė e zgjedhjeve nė anėn e djathtė, "Numri i forcave". Mund edhe tė ndyshoni modulet dhe drejtimet e kėtyre forcave (shigjetat blu). Pėr kėtė, duke mbajtur tė shtypur butonin e majtė tė mausit, zvarrisni kokat e shigjetave deri tek vendi i dėshiruar.

Nė se dėshironi tė dini forcėn rezultante tė forcave qė veprojnė mbi trup, ju duhet tė klikoni mbi butonin "Gjej rezultanten". Programi do t'ju tregojė rrėshqitjen paralele me veten e vetė, tė shigjetave (vektorėve tė forcave qė mblidhen) dhe pastaj vizatimin e shigjetes sė kuqe, qė ėshtė forca rezultante.  Ky ndėrtim mund tė pastrohet (tė fshihet nga ekrani), me anė tė njė klikimi tė mausit nė butonin "Fshih ndėrtimin".

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/resultant_al.htm
© Walter Fendt, 2 nėntor 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 5 dhjetor 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007