Lavjerrėsi sustė

Ky aplet demostron ndryshimet e zhvendosjes, tė shpejtėsisė, tė nxitimit tangencial, tė forcės dhe ndryshimin e energjisė tė lėkundjes sė njė lavjerėsi sustė pa fėrkim.

Butoni "Rivendos" e bie sferėn e lavjerėsit nė pozicionin fillestar. Ju mund tė filloni duke shtypur butonin "Fillo". Mund tė ndaloni ose tė vazhdoni lėkundjet e sferės duke shtypur butonin "Ndal / Rifillo". Po tė zgjidhni opsionin "Lėvizja e ngadaltė", lėvizja do tė jetė 5 herė mė e ngadaltė. Koefiēienti i elasticitetit tė sustės, nxitimi i rėnies sė lirė, masa e tij dhe amplituda e lėkundjes mund tė ndryshohen brenda kufijve tė caktuara.

 

 
Fizika
Aplete Fizike

URL: http://www.walter-fendt.de/ph14al/springpendulum_al.htm
© Walter Fendt, 24 maj 1998
© Versioni nė shqip: Arten Shuqja, 20 prill 2006

Ndryshimi i fundit: 13 korrik 2007